Dlaczego „kije”?
Autor: Marcin Sznajder

Dzisiaj w Kuźnicy padał śnieg. Nad morzem śnieżna zawierucha - duży wiatr i przejmujący chłód. A było tu kilka dni słonecznych... I by się zgadzało, że :" kwiecień plecień - trochę zimy, trochę lata. " Kuźnica leży w najcieńszym miejscu Półwyspu  (około 200 m szerokim - miedzy morzem a Zatoką Pucką ). W zamierzchłych czasach była tu wyspa, a na wyspie twierdza)
Teraz można tu pływać na żaglach, kajakach, łodziach wiosłowych, surfować  (deska z żaglem) i uprawiać na dużym wietrze kitesurfing (deska ze spadochronem) ale i przeleciec nad morzem moto lotnią :
 
W moim wieku .. hmm.. wybrałem (jak na razie..)  kijaszki i rowerowe wycieczki. Zamieszkałem "U Rybaka" w "Sosnowym pokoju" z widokiem na Zatokę  u przemiłych gospodarzy:
 https://www.youtube.com/watch?time_continue=37&v=MkLRdWjyuZM


Ścieżka rowerowa jest znakomicie przygotowana i bieganie wzdłuż całego Półwyspu Helskiego ( na przykład z Kuźnicy przez Jastarnię i Juratę jest około 22 km do Helu). Piękne są widoki o tej porze roku: nad morzem wschody słońca a zachody nad Zatoką Pucką. Gdy się człek nie śpieszy może więcej zaobserwować...
W kwietniu/ maju  jest okres przelotów różnych gatunków ptaków - działają wolontariusze w bazie ornitologów (koło Kuźnicy). Przy ścieżce rowerowej spotyka się rozstawione siatki na ptaszki. Można się zgłosić w bazie (namiotowa) i pomagać.... w liczeniu, obrączkowaniu etc
Dlaczego „kije”?
Ponieważ  Nordic Walking  skierowany jest do wszystkich grup wiekowych, od najmłodszych do starszych ludzi i wpływa bardzo korzystnie na zdrowie. Podczas spaceru angażujemy prawie 90% mięśni. Kije odciążają stawy i kręgosłup, korygują wady postawy, mają dobry wpływ na układ oddechowy i poprawę koordynacji ruchów. To dobra metoda na walkę z otyłością, oraz efektywną rehabilitację szczególnie ludzi po zawałach serca. Spacer z kijami poprawia samopoczucie i kondycję. Unikniemy spalin i hałasu, które nie pozwalają na właściwy relaks i korzyści z uprawiania sportu a odnajdziemy spokój, urok leśnych duktów, plaży morskich i świeże powietrze.
Nordic Walking mogą uprawiać wszyscy. Sport ten zyskuje coraz większą popularność.
  Kijki można kupić w prawie każdym sklepie sportowym i przez internet. Ceny już od 30 zł. Poza tym to genialny pomysł na prezent. Wiele fitness klubów organizuje spacer z kijkami do Nordic Walkingu. W większej grupie jest raźniej. Starsze osoby nabierają kondycji i sprawności i mogą poznać nowych znajomych.
O co w tym chodzi? Jest to forma rekreacji polegająca na marszu ze specjalnymi kijkami. Angażowanych jest dużo więcej mięśni niż przy zwykłym chodzeniu czy joggingu.  Z kijkami trzeba umiejętnie chodzić. Źle trzymane i wbijane kijki mogą sprawiać więcej kłopotu niż pożytku.
Ta forma ruchu została wymyślona w Finlandii w latach 20 XX wieku jako całoroczny trening dla narciarzy biegowych.
Nordic Walking jest formą rekreacji, która polega na marszach ze specjalnie zaprojektowanymi kijami. Kije te są pewnym połączeniem kijów trekingowych i kijów od nart biegowych. Używanie kijków podczas chodu, sprawia, że stawy kolanowe i kręgosłup nie są zbyt obciążone i nie są narażone na kontuzje. Aktywności ta jest bardzo prosta i bezpieczna, dlatego umożliwia uczestnictwo każdemu bez względu na wiek, kondycję fizyczną, tuszę. Nordic Walking można uprawiać w każdym klimacie, na dowolnym terenie i co pocieszające przez cały rok.
Co jest potrzebne, aby rozpocząć Nordic Walking? Przede wszystkim chęci do ruszenia się z domu, wygodne obuwie dostosowane do warunków atmosferycznych oraz do pory roku, a


Tekst: Strona 1Strona 2


« Wstecz do listy artykułów